به پیشواز گشایش بند کمال خان رقابت مقاله نویسی میان نهادهای دولتی و خصوصی برگزار می شود

baqir_admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۰:۵۱
ل

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی در حالی که پوهاند محمد عثمان بابری رئیس پوهنتون کابل، دکتور محمد وسیم اقبال رئیس مرکزملی تحقیقات منابع آب و محیط زیست و شماری از رؤسای ادارات مرکزی نیز حضور داشتند از طریق یک نشست مجازی(ویدیو کنفرانس) با پوهنتون های دولتی، از تمام نهادهای تحصیلات عالی دولتی خواست تا مقاله های علمی و تحقیقی شان را تا پیش از فرا رسیدن ماه حمل سال 1400 به کمتیه ای که به منظور جمع آوری مقاله ها در این زمینه در وزارت تحصیلات عالی تشکیل شده است بسپارند.

معین علمی وزارت تحصیلات عالی گفت وزارت تحصیلات عالی به تأسی از هدایت شماره 5273 مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان مؤظف است تا به منظور استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی اعضای کادر علمی کشور به خصوص در فاکولته های انجنیری و محیط زیست به مناسبت گشایش بند کمال خان و جایگاه این بند در عرصه شُکوفایی اقتصادی و اهمیت مدیریت آب در کشور به تمام نهادهای خصوصی و دولتی فراخوان دهد تا دیدگاه های علمی شان را در قالب یک کتاب، ویژۀ اهمیت بندکمال خان و مدیریت منابع آب طرح و تدوین کنند

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی افزود که راه اندازی رقابت مقاله نویسی و تدویر سمینار پیرامون این بند و اهمیت مدیریت آب های کشور ،در تمام نهادهای دولتی و خصوصی، راه ندازی مناظره های علمی میان محصلان نهادهای دولتی و خصوصی در مرکز و ولایت ها زیر عنوان  "مهار آب های افغانستان و اهمیت بندکمال خان" به همکاری پوهنتون های دولتی و خصوصی کشور، راه اندازی تحقیقات علمی توسط پوهنتون پولی تخنیک کابل در زمینه آب های زیر زمینی در کشور به ویژه اهمیت همه جانبۀ بندکمال خان و شریک ساختن آن با مرکز ملی تحقیقات منابع آب و محیط زیست و رسانه های کشور، برگزاری سمینار در مورد قدامت ولایت نیمروز از لحاظ تاریخی و اهمیت بندکمال خان در زندگی مردم افغانستان، برگزاری گفتمان جوانان تحت عنوان "آب سرمایه افغانستان" از مهمترین برنامه های است که به پیشواز گشایش بند کمال خان  و سال تحصیلی جدید 1400 در خانواده تحصیلات عالی پیگیری می شود.

معین علمی وزارت تحصیلات عالی هم چنین به تمام نهادهای دولتی و خصوصی هدایت داد تا سال نوِ تحصیلی را با نوشتن بنرهای آگاهی دهی و شعار" آبِ ما آبِرُویِ ماست" آغاز کنند و راه اندازی سمینارهای علمی و پژوهشی پیرامون ارزش و اهمیت مدیریت منابع آب و نقش آن درپیشرفت و توسعه کشور تبادل نظر کنند و اهمیت مدیریت منابع آبی افغانستان  و نقش آن در شگوفایی اقتصاد ملی را برای نسل جوان و محصلان که آینده سازان کشور اند برملا سازند.

گذشته از کمیته ای که در وزارت تحصیلات عالی به منظور رهبری و مدیریت این جشنواره ساخته می شود در تمام نهادهای دولتی و خصوصی جهت هماهنگی بهتر کمیته های مشتکل از رئیس و معاونان علمی، امور محصلان و مالی و اداری و رؤسای فاکولته های ذیربط نیز ساخته می باشد.

آثاری که در این زمینه تدوین و تألیف می شود به همکاری اداره ملی تنظیم امور آب چاپ می شوند.

تازه خبرونه

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۲/۲۱ - ۵:۵
Background image

مالي او اداري معین نور احمد دروېش په کابل پوهنتون کې د برېښنایي پېژندپاڼو وېشلو ټیم وستایه

 د لوړو زده کړو وزارت مالي او اداري معین په کابل پوهنتون کې د برېښنایي پېژندپاڼو د وېشلو ټیم وستایه او د پېژندپاڼو وېشلو او خلکو د ښو اسانتیاوو رامنځته کولو په برخه کې یې د هغوی مدیریت. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۱۰:۳۲
Background image

د لوړو زده کړو وزیر د اساسي قانون پر پلي کېدو د څار کمېسیون له غړي سره وکتل

د لوړو زده کړو وزیر دوکتور عباس بصیر د اساسي قانون پر پلي کېدو د څار کمېسیون له غړي عبدالله شفاهي سره ولیدل.

د دغې لیدنې موخه له اساسي قانون څخه د تحصیلي بنسټونو د خبرولو پروګرامونو. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۶:۹
Background image

په پام کې ده چې د هېواد په لویو پوهنتونونو کې د پښتو ژبې او ادبیاتو د ماسټري پروګرامونو ته لار هواره شي

په پام کې ده چې د تقنیني اسنادو پر بنسټ د هېواد لویو پوهنتونونو تر منځ د ماسټرۍ ګډ پروګرام په لوړ او معیاري کیفیت رامنځته شي چې په لومړي نوښت کې د هېواد د دولتي پوهنتونو تر منځ د ۷ اړخی. . .

BACK TO NEWS