You are here

سفر کاری هییت عالی رتبه وزارت تحصیلات عالی کشور به جمهوری اسلامی ایران

 

پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری و هییت همراه اش با دکتور هاشمی وزیر بهداشت و درمان ایران در مقر آن وزارت در شهر تهران دیدار نمودند.
در این دیدار هییت تحصیلات عالی کشور ضمن تشریح برنامه ها و اولویت های کاری این وزارت از همکاری های قبلی دولت جمهوری اسلامی ایران در بخش های علوم پزشکی که با دانشگاه طبی کابل دارد قدردانی نموده و خواهان همکاری و حمایت های بیشتر و جدی کشور دوست در امور طبی با پوهنتون های کشور گردید.
دکتور خواجه عمری چالش ها و مشکلات دانشگاه طبی کشور را بر شمرده از نبود تجهیزات لازم و معیاری، نبود ظرفیت علمی لازم و زیر ساخت های مناسب در دانشگاه طبی کابل و شفاخانه های تدریسی کشور یاد نموده، و از جانب ایرانی خواستند تا در این موارد توجه بیشتر نمایند.
دکتور حسن قاضی زاده هاشمی وعده سپردند که ۵ صد سیت بورسیه تحصیلی در بخش علوم پزشکی با ۵۰ فیصد تخفیف، تجهیز شفاخانه های تدریسی، ارتقای ظرفیت اعضای علمی و تقویت و تمویل پروژه های تحقیقی با دانشگاه های طبی افغانستان، راه اندازی کارگاه های کوتاه مدت برای ارتقای ظرفیت استادان و دانشجویان همکاری می نمایند.
مسولین وزارت بهداشت و درمان ایران همکاری های دایمی خویش را در آموزش و تربیه قابله، پرستار و دندان پزشک اعلام نموده و قرارست تفاهم نامه ی همکاری میان این دو وزارت در آیند های نزدیک به امضا برسد.