You are here

سفر کاری هییت عالی رتبه وزارت تحصیلات عالی کشور به جمهوری اسلامی ایران

 

پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی و هییت همراه شان با دکتور منصور غلامی و هییت مدیره ی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ایران در مقر آن وزارت در تهران دیدار نمودند.
در این دیدار هییت تحصیلات عالی کشور را معین محصلان، چند تن از رووسای مرکزی و تعدادی از رووسای دانشگاه های دولتی کشور همراهی می نمودند که به منظور اشتراک در همایش علمی-فرهنگی ایران و افغانستان در دانشگاه ولیعصر رفسنجان، به آن کشور سفر نموده بودند.
دکتور خواجه عمری ضمن بازگوی مشکلات، چالش ها و فرصت های نهاد های تحصیلی افغانستان و نیاز مبرم مردم افغانستان به دانش و تخصص مسلکی، تخنیکی و علوم پزشکی از جانب ایرانی اش خواستار همکاری و حمایت نهادها و مراکز علمی افغانستان شد.
ایشان ضمن تشریح اولویت های کاری اش: از تحقیق، تضمین کفییت و اعتبار دهی، الکترونیک سازی سیستم های اداری و ارتقای ظرفیت اعضای علمی کشور به عنوان محوری ترین موضوعات سفرش به ایران یاد نمودند.
منصور غلامی ویر علوم، تحقیقات و فن آوری ایران در این دیدار وعده سپرد که در امور تحقیقی، علمی، ارتقای طرفیت استادان و دانشجویان، تبادل استادان و برقراری ارتباط نزدیک با دانشگاه های افغانستان، همکاری همه جانبه داشته باشد.
در پایان دیدار، وزرای دو کشور در یک نشست رسانه ی حاضر شده که جانب ایرانی از ایجاد و ساخت یک دانشگاه فنی- حرفه ی مجهز به منظور توسعه و انکشاف مسلک تخنیکی و آموزش مهارت های تخصصی در آینده های نزدیک در شهر کابل خبر داد.
مسولین وزارت علوم ایران از اهدای ۲هزار جلد کتاب علمی به پوهنتون های افغانستان و اهدای بیشتر از هشتاد سیت بورسیه برای خانم ها در دانشگاه الزهرا، و ده ها سیت بورسیه در بخش های راه آهن و معدن در دانشگاه های معتبر ایران نیز خبر داده و آمادگی خویش را در تقویه و معیاری سازی پروسه امتحانات سراسری کانکور، تشکیل اتحادیه رووسای دانشگاه های دو کشور و اجرایی مدل مشابه تحصیلی در افغانستان اعلام نمودند.
در کارگاه مشترک اعضای پلند پایه وزارت تحصیلات عالی دو کشور، تفاهم نامه ی علمی- تخنیکی میان پوهنتون پلی تخنیک و دانشگاه علم و صنعت ایران نیز به امضا رسید که به اساس این تفاهم نامه، دانشگاه علم و صنعت ایران موظف است تا در امور علمی و تحقیقی با پوهنتون پلی تخنیک همکاری های همه جانبه داشته باشد.
قرارست به زودی تفاهم نامه ی همکاری میان وزات تحصیلات عالی کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ایران به امضا برسد که در آن از اختصاص دادن ده ها سیت بورسیه تحصیلی در بخش های: فنی- حرفه ی، علوم ساینسی، زراعت و مالداری و امور مالی در مقاطع لیسانس، ماستری و دکتورا، تبادل استاد و دانشجو، تقویت و حمایت امور پژوهشی، تجهیز ساخت لابراتوارها، تقویه امور نشراتی و چاپی از سوی وزارت علوم آن کشور به تحصیلات عالی افغانستان می توان نام برد.