You are here

تعمیر پوهنحی زراعت پوهنتون البیرونی از سوی وزیر تحصیلات عالی، افتتاح شد

 

پوهنمل دوکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی امروز وضعیت پوهنتون البیرونی ولایت کاپیسا را بررسی نموده، ضمن افتتاح تعمیر پوهنحی زراعت، خواست ها و پیشنهادات محصلان و استادان را استماع نمود.
در محفلی که به همین مناسبت دایر گردید، وزیر تحصیلات عالی با تشکری از استقبال گرم مردم کاپیسا گفت که هدف از این سفر سه اصل را تشکیل داده که شامل، افتتاح تعمیر تدریسی پوهنحی زراعت، مطالعه زیربنا های این پوهنتون و مهم تر از همه نشست رو به رو با استادان و محصلان پوهنتون البیرونی و استماع مشکلات و پیشنهادات آنان می باشد.
وزیر تحصیلات عالی عرضه خدمات تحصیلی شفاف، معیاری و عادلانه را یکی از تعهدات وزارت تحصیلات عالی عنوان نموده افزود: انکشاف متوازن در نهاد های اکادمیک زمانی تحقق پذیر خواهد شد که فرصت ها و چالش ها در تمام پوهنتون ها از نزدیک مشاهده شده و در راستای رفع مشکلات اقدامات لازم صورت گیرد.
دکتور نجیب الله خواجه عمری با اشاره به شرایط حساس کشور بر خدمت صادقانه برای بیرون رفت از بحران های موجود تاکید کرده گفت:« ما تا خود کمر نبندیم و این کشور را با همدلی آباد نکنیم؛ هیچ خارجی این کشور را آباد نمی کند.» وی تحصیل و بدست آوردن سند تحصیلی را صرف منوط به دریافت کار نخوانده، از محصلان خواست تا با آموزش علوم معاصر مهارت های شان را افزایش داده و ارزش خود را در بازار کار بالا ببرند.
وزیر تحصیلات عالی از چالش های موجود در نهاد های علمی یاد آور شده اطمینان داد که با دلسوزی و درک مسوولیت خویش تا آخرین توان در راه بهبود وضعیت تحصیلات عالی کشور کوشش می نماید.
بازنگری نصاب تحصیلی، سنجش نیاز بازار کار از طریق پوهنتون های افغانستان، ایجاد ریاست تحقیق، تالیف و ترجمه، ارتقای ظرفیت استادان و توجه به زیربنا ها از مواردی بود که وزیر تحصیلات عالی آنرا از اولویت های کاری اش عنوان نموده و بر تطبیق جدی آن تعهد کرد.
در این محفل رییس پوهنتون البیرونی، معاون والی کاپیسا، رییس و معاون شورای ولایتی ومحمد اقبال صافی نماینده مردم در شورای ملی نیز صحبت نمودند. سخنرانان این محفل بیشتر روی چالش های موجود در پوهنتون البیرونی، اعلام همکاری در تطبیق برنامه های وزارت تحصیلات عالی و قدردانی از توجه وزیر تحصیلات عالی به پوهنتون البیرونی پرداختند.
در بخش دیگر این محفل نشست های جداگانه با محصلان و استادان پوهنتون البیرونی دایر گردید که در هر دو مجلس مشکلات، خواست ها و پیشنهادات محصلان و استادان برای رفع کاستی ها و معیاری سازی پوهنتون البیرونی مطرح گردید. 
وزیر تحصیلات عالی تمام پرسش ها و خواست های مطرح شده را یاد داشت و ضمن ارایه پاسخ به پرسش های آنان برای رفع مشکلات موجود آن پوهنتون اطمینان داد.
پوهنمل دکتور نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی و هییت همراه اش از لیلیه نسوان پوهنتون البیرونی دیدن نموده برای رفع مشکلات موجود در آن لیلیه به مسوولان هدایت داد.
قابل ذکر است که پوهنتون البیرون دارای 9 پوهنحی بوده که در آن به تعداد 6100 محصل به شمول 2000 اناث، توسط 179 استاد مصروف آموزش می باشند.
در محفلی یاد شده پوهاند شیرین آقا ظریف رییس پوهنتون طبی کابل، روسای پلان و پالیسی، نشرات، اطلاعات و ارتباط عامه، امور محصلان و تفتیش، رییس، استادان و محصلان پوهنتون البیرونی، معاون والی کاپیسا، محمد اقبال صافی وکیل مردم کاپیسا در شورای ملی، رییس و معاون شورای ولایتی، استادان، محصلان و جمعی از نمایندگان و بزرگان آن ولایت شرکت نموده بودند.