You are here

اولین سیستم آموزشی انلاین افغانستان با شعار " علم توانایی است" به فعالیت آغاز می نماید

قرار است به زودی اولین سیستم آموزشی انلاین افغانستان با شعار " علم توانایی است" ، زیر نام افغان ایکس(AfghanX) که شامل کورسهای انلاین (Massive Open Online Courses (MOOCs) می باشد؛ تحت برنامه آموزش الکترونیکی وزارت تحصیلات عالی، به فعالیت آغازنماید. 
ارایه کورسهای آنلاین، سهولت های زیادی برای متقاضیان ایجاد نموده و علاقمندان می توانند به آسانی و از طریق انترنت بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی توسط موبایل و لپ تاپ به کورسهای تحصیلی (MOOC)پوهنتونهای معتبر کشورو جهان دسترسی داشته که کورسهای یاد شده فرصت خوب برای دسترسی به تحصیلات عالی با کیفیت و رشد علمی جوانان و سایر افراد جامعه از طریق آموزش الکترونیکی رامساعد می سازد. 
همچنان در راستای مدرن سازی سیستم تحصیلات عالی و ترویج آموزش الکترونیکی در نهاد های تحصیلات عالی کشور، ورکشاپ 15 روزه ساخت کورسهای آنلاین(MOOCs)با اشتراک بیشتر از 30 تن از استادان پوهنتونهای مختلف کشور- با حمایت وزارت تحصیلات عالی تحت ریاست پوهنمل خواجه زبیر صدیقی رییس انکشاف برنامه های علمی و پوهنیار شکریه جمال ریس تکنالوژی معلوماتی وزارت تحصیلات عالی در انستیتوت IITB ممبی کشور هندوستان و با کمک و همکاری تخنیکی پوهنتون متذکره برگزار گردیده که عملا جریان دارد.
استادان متذکره در ورکشاپ یادشده روی ایجاد 5 کورس آنلاین در پلتفورم edx/AfghanX کار می نمایند. 
این کورسها به زبانهای انگلیسی، پشتو و دری تهیه گردیده و به زودی به شکل آنلاین در اختیار علاقمندان داخلی و بین المللی از طریق شبکه انترنت و پلاتفارم افغان ایکس قرار خواهد گرفت. 12 تن همکاران تخنیکی در طول 15 روز، آموزش های لازم جهت کار با سیستم edx و نحوه ثبت و ویرایش ویدیوهای آنلاین و مدیریت سیستم های آموزش الکترونیکی را فرا می گیرند.
گفتنیست براساس برنامه آموزش الکترونیکی وزارت تحصیلات عالی، پوهنتون های کشور در آینده نزدیک کورسهای بیشتری را برای ارایه به مخاطبین داخلی و بین المللی در سیستم AfghanX ایجاد و نشر خواهند نمود تا از این طریق از دانش و مهارتهای اساتید مجرب محصلان پوهنتونهای مختلف از طریق تکنالوژی معلوماتی مستفید گردند. 
کورسهای افغان ایکس از طریق آدرس ذیل به دسترس قرار خواهد گرفت: 
https://www.edx.org/school/afghanx