You are here

از دهم محرم الحرام در وزارت تحصیلات عالی تجلیل به عمل آمد

از روز شهادت امام حسین (رض) تحت عنوان (عاشورا عزت و حریت ) طی محفلی در وزارت تحصیلات عالی با اشتراک معاون دوم ریاست جمهوری تجلیل به عمل آمد.

در محفل گرامی‌داشت از دهم محرم الحرام روز شهادت امام حسین نواسۀ پیامبر اسلام، قانونپوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست و معین علمی وزارت تحصیلات عالی، روئسای پوهنتون های مرکز، تعدادی از اعضای شورای ملی، علما، دانشمندان، استادان و شماری از محصلان، روئسا و کارمندان وزارت تحصیلات عالی اشتراک ورزیدند.

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی سرپرست و معین علمی وزارت تحصیلات عالی با ابراز تسلیت از وقوع حادثه کربلا و شهادت امام حسین رضی الله عنه، این روز را روز غم انگیز در تاریخ بشریت خوانده، امام حسین را الگویی برای تمام عدالت خواهان جهان عنوان کرد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی وحدت و یک‌پارچگی را ضامن بقای مسلمانان به خصوص افغان ها دانست و از اهالی علم و فهم خواست تا با رعایت وحدت، همدلی ویک‌پارچگی و با فهم درست از دین، از رخنۀ دشمن درمیان شان جلوگیری کنند و با تجدید تعهد با آرمان های عدالت خواهانه و اصلاح طلبانه امام حسین رض کشورشان را آباد و مردم شان را مخدوم بسازند.

سپس قانونپوه سرور دانش معاون دوم مقام ریاست جمهوری با تحلیل و ذکر نتایج و آثار قیام امام حسین و ارسال درود به روح شهدای کربلا گفت که این قیام به هدف اصلاح امت و نجات مردم از انحراف و تأمین عدالت اجتماعی صورت گرفت.

معاون دوم ریاست جمهوری امام حسین را متعلق به تمام امت اسلامی نسبت داده و گفت که محبت ومؤدت به خاندان پیامبراکرم و به خصوص امام حسن و حسین مطابق تمام منابع مذاهب اسلامی به خصوص شیعه وسنی یک اصل قرآنی است.

سرور دانش ازهمگرایی و وحدت مردم افغانستان در ایام عاشورا و از هماهنگی وتبانی نهادهای تحصیلی برای برگزاری این روز در فضای اخوت وبرادری سپاس‌گزاری کرد وگفت که نفاق پدیدۀ منفور وشکست خورده است.
معاون ریاست جمهوری، وحدت شیعه وسنی را درافغانستان مثال زدنی خوانده گفت که این فرهنگ دربسیاری از کشورهای اسلامی آن گونه که درافغانستان رعایت شده، نمی شود. وی بررعایت وحدت میان مردم ودفاع از منافع ملی افغانستان برای آیندۀ با صلح و ثبات تأکید کرد و از تمام عزاداران خواست که حرمت و اعتبار این روز را رعایت و به عمق ژرفای فلسفه این روز بیاندیشند.

سرور دانش قمه زدن، گشت زدن توأم با مزاحمت به مردم و پخش نوارهای صوتی درحدی که مزاحمت به همسایه ها وبیماران ایجاد کند را مغایر شأن امام حسین و فرهنگ عاشورا قلمداد کرد و گفت: " هیچ امام وهیچ مرجع تقلید قمه نزده و نه به اجرایی آن رای داده است؛ این ها باعث وَهم وخفت این روز می شوند."

هم‌چنان پوهنمل حمید الله فاروقی رییس پوهنتون کابل و مشاوروزیر در امور تحصیلات عالی حماسه عاشورا وقیام امام حسین را نمادی از عدالت خواهی و ستم ستیزی خواند وگفت، این روز ازروزهای مهم تاریخ اسلام است که امام حسین در آن برای قطع استبداد به پا خواست و با شهادتش مشاعر وعواطف امت را برانگیخت.

پوهنمل فاروقی قیام حسین را منوط به همه آزادی خواهان عنوان کرد و گفت هرچند این قیام درظاهر با شکست روبرو شد ولی درحقیقت و نفس الامری به یک پیروزی بزرگ مبدل شد.

رییس پوهنتون کابل از تمام محصلان برای رعایت نظم فرهنگ عزادری و برخورد خوب شان با سایر افراد جامعه سپاسگزاری نمود و آن را نشانه ای از بلوغ سیاسی، علمی وفرهنگی محصلان خواند.

همچنان شیخ محمد رضا مظفریکتن از عالمان دین، پوهندوی دکتور عبدالجلیل فقیه استاد پوهنتون کابل، امید مهریار رییس اتحادیه محصلان پوهنتون کابل و احمد فرید حسنی محصل پوهنتون طبی کابل نیز در رابطه به ابعاد مختلف حادثه عاشورا صحبت نمودند.

محفل با دعای خیر و فلاح مردم افغانستان و صلح سراسری در کشور خاتمه یافت.

امام حسین نوۀ حضرت محمد ص درسال 61 هجری در صحرای کربلا با جمعی از خانواده اش از سوی دستگاه یزید حاکم وقت اموی به شهادت رسید.