نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان دیدار کرد

Azizorayakhel.admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱ - ۱۲:۳۲
ش

محرومیت و عدم دسترسی به تحصیلات عالی یک چالش ملی است، ولی به صورت ویژه جوانان قوم محترم کوچی به دلیل نبود تسهیلات در روند آموزش از نعمت تحصیل محروم ترند."

این مطلب را دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در دیداری با انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان بیان ‌کرد.

در این دیدار ابتدا داکتر مصور ملاخیل رئیس انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان گفت که با شناختی که از شخصیت دکتور عباس بصیر دارد او یک چهره اکادمیک است و همواره در نظام، با روحیه وحدت ملی کارکرده است. وی افزود:" امروز آمده ایم تا هم تبریک بگوییم و هم تعهد حمایت از برنامه های شما را داشته باشیم؛ و هم نشان دهیم که وزیر تحصیلات عالی، وزیر همۀ اقوام افغانستان است که برای رشد دانش و تعلیم و تربیه تمام فرزندان افغانستان کار می کند."

بعداً دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی بابت حمایت انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان، ابراز قدردانی کرده گفت که وزارت تحصیلات عالی خانه همۀ اقوام افغانستان است، کلید صلح پایدار در نهاد های علمی کشور است و سنگ بنای وحدت ملی نیز از این جا گذاشته می شود.

نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که آن چه روی آن متمرکز است تقویت روحیه وحدت ملی و آموزش مبتنی برپذیرش کثرت گرایی و هم‌ دیگرپذیری است." تلاش ما برای محصلانی که از ولایات و زادگاه های شان با دیدگاه های محلی، سمتی و قومی وارد پوهنتون‌ها می شوند این است که، پس از چهار سال تحصیل در محیط علمی و پوهنتون، با دید ملی دوباره به زادگاه های شان برگردند و پیام آوران صلح وحدت و هم‌دلی باشند."

دکتور عباس بصیر در ادامه گفت که روی همین منظور برنامه های سیرهای علمی در دستور کار فعالیت آموزشی وزارت تحصیلات عالی از یک ولایت به دیگر ولایت و یک سمت به سمت دیگر قرار خواهد گرفت تا محصلان ضمن آشنایی با عنعنات و فرهنگ های محلی محرومیت ها را به چشم سر مشاهده کنند و بدانند که محرومیت چیزی است که دامن تمام گوشه های افغانستان را گرفته است. بنابرین احساس کار مشترک ایجاد می شود و این باعث می شود احساس همدلی پایدار از پوهنتون ها برخیزد و نهادینه شود.

نامزد وزیر وزارت تحصیلات عالی گفت که اگر با گرفتن رای اعتماد از وکلای مردم در ولسی جرگه مجال خدمت در تحصیلات عالی پیدا کند؛ توجه به تحصیل جوانان قوم کوچی از اولویت های کاری وی خواهد بود.

ش

وی علاوه کرد که دروازه تحصیلات عالی بر روی جوانان تحصیلکرده قوم کوچی باز است و این فرصت را برای آنان فراهم خواهم کرد.

انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان با شنود برنامه های دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات از وی اعلام حمایت نموده و با گذاشتن دستار برسرش قدردانی کردند.

تازه خبرونه

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۱۱ - ۱۰:۷
Background image

د لوړو زده کړو په سکتور کې د پانګونې د فرصتونو د تشخيص د بهير د چټکتيا له پاره غونډه وشوه

د هېواد تحصيلي بنسټونو طرحو شريکولو او د لوړو زده کړو وزارت په سکټور کې د پانګونې د فرصتونو تشخيص د بهير چټکتيا له پاره غونډه وشوه.

یاده غونډه کې چې د لوړو زده کړو په وزارت کې د ویډیو. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۹/۱۱ - ۵:۲۸
Background image

د ایدکس او افغان ایکس تر نامه لاندې درې ورځنی ورکشاپ پای ته ورسید

په هغه غونډه کې چې په دې اړه پولي تخنیک پوهنتون کې دایره شوې وه، د لوړه زده کړو وزارت علمي معین پوهنمل عبدالتواب بالا کرزي، یو شمیر رئیسانو، د لوړو زده کړو وزارت سلاکار او همداراز د. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۱۰ - ۱۱:۳۶
Background image

په سيد جمال الدين افغان پوهنتون کې د سولې مرکز پرانېستل شو

د ياد مرکز د پرانيستې په مراسمو کې د کونړ والي، د ننګرهار او کونړ پوهنتونونو ريیسانو، استادانو، د کونړ ولایتي شورا منشي، قومي مشرانو، ځوانانو، مدني فعالانو او محصلینو برخه اخیستې وه.

د. . .

BACK TO NEWS