نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی با انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان دیدار کرد

Azizorayakhel.admin
Tue, Sep 22 2020 12:32 PM
ش

محرومیت و عدم دسترسی به تحصیلات عالی یک چالش ملی است، ولی به صورت ویژه جوانان قوم محترم کوچی به دلیل نبود تسهیلات در روند آموزش از نعمت تحصیل محروم ترند."

این مطلب را دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی در دیداری با انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان بیان ‌کرد.

در این دیدار ابتدا داکتر مصور ملاخیل رئیس انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان گفت که با شناختی که از شخصیت دکتور عباس بصیر دارد او یک چهره اکادمیک است و همواره در نظام، با روحیه وحدت ملی کارکرده است. وی افزود:" امروز آمده ایم تا هم تبریک بگوییم و هم تعهد حمایت از برنامه های شما را داشته باشیم؛ و هم نشان دهیم که وزیر تحصیلات عالی، وزیر همۀ اقوام افغانستان است که برای رشد دانش و تعلیم و تربیه تمام فرزندان افغانستان کار می کند."

بعداً دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی بابت حمایت انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان، ابراز قدردانی کرده گفت که وزارت تحصیلات عالی خانه همۀ اقوام افغانستان است، کلید صلح پایدار در نهاد های علمی کشور است و سنگ بنای وحدت ملی نیز از این جا گذاشته می شود.

نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات عالی گفت که آن چه روی آن متمرکز است تقویت روحیه وحدت ملی و آموزش مبتنی برپذیرش کثرت گرایی و هم‌ دیگرپذیری است." تلاش ما برای محصلانی که از ولایات و زادگاه های شان با دیدگاه های محلی، سمتی و قومی وارد پوهنتون‌ها می شوند این است که، پس از چهار سال تحصیل در محیط علمی و پوهنتون، با دید ملی دوباره به زادگاه های شان برگردند و پیام آوران صلح وحدت و هم‌دلی باشند."

دکتور عباس بصیر در ادامه گفت که روی همین منظور برنامه های سیرهای علمی در دستور کار فعالیت آموزشی وزارت تحصیلات عالی از یک ولایت به دیگر ولایت و یک سمت به سمت دیگر قرار خواهد گرفت تا محصلان ضمن آشنایی با عنعنات و فرهنگ های محلی محرومیت ها را به چشم سر مشاهده کنند و بدانند که محرومیت چیزی است که دامن تمام گوشه های افغانستان را گرفته است. بنابرین احساس کار مشترک ایجاد می شود و این باعث می شود احساس همدلی پایدار از پوهنتون ها برخیزد و نهادینه شود.

نامزد وزیر وزارت تحصیلات عالی گفت که اگر با گرفتن رای اعتماد از وکلای مردم در ولسی جرگه مجال خدمت در تحصیلات عالی پیدا کند؛ توجه به تحصیل جوانان قوم کوچی از اولویت های کاری وی خواهد بود.

ش

وی علاوه کرد که دروازه تحصیلات عالی بر روی جوانان تحصیلکرده قوم کوچی باز است و این فرصت را برای آنان فراهم خواهم کرد.

انجمن دفاع از حقوق کوچی های افغانستان با شنود برنامه های دکتور عباس بصیر نامزد وزیر و سرپرست وزارت تحصیلات از وی اعلام حمایت نموده و با گذاشتن دستار برسرش قدردانی کردند.

Latest news

Sat, Jan 18 2020 7:36 AM
Background image

Inauguration of ICT center and The Online courses recording studio of Kabul University of Medical Sciences (Abu Ali Ibn Sina)

Acting minister of the Ministry of Higher Education inaugurated the ICT center and the online courses recording studio of Kabul University of Medical Sciences'(Abu Ali Ibn Sina).

Actin. . .

Mon, Jan 13 2020 5:35 AM
Background image

Higher Education Ministry’s Commission for students’ Credit Transfer Notification (1398)

  1. According to the Credit Transfer bill, the specified Credit Transfer period is only Jadi and Dalwa months.
  2. For Credit Transfer, the applicants don’t need any application letter; they. . .

BACK TO NEWS