قرار است زمینه برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو در پوهنتون های بزرگ کشور فراهم گردد

baqir_admin
دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۶:۴
f

قرار است  بر مبنی اسناد تقنینی برنامه ماستری مشترک میان پوهنتون های بزرگ کشور با کیفیت عالی و معیاری ایجاد گردد که در اولین ابتکار  به اساس یک تفاهمنامه مشترک 7 جانبه میان پوهنتون های دولتی کشور، زمینه ایجاد برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو فراهم گردد.

 در جلسه که از طریق ویدیو کنفرانس امروز تحت ریاست پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی، شماری از روئسای ادارات مرکزی این وزارت و مسوولان 7 پوهنتون دایر شد، روی غنامندی بیشتر مسوده تفاهمنامه یاد شده صحبت های همه جانبه صورت گرفت.

 پوهنمل بالاکرزی هدف از ایجاد این برنامه ها را که به اساس یک مودل جدید با امکانات دست داشته صورت می گیرد؛ استفاده معقول و همدفمند از منابع انسانی، تخنیکی و معنوی نهاد های تحصیلی کشور در امر تربیه کادر ها و متخصصین به سویه ماستر، فراهم سازی فرصت های تربیه کادر ها بر اساس نیازمندی بازار کار و تسهیل پروسه تقویت و رشد زبان و ادبیات پشتو در کشور خواند.

 معین علمی وزارت تحصیلات عالی گفت که در شرایط کنونی کشور علاقمندی جوانان به تحصیلات فوق لیسانس بیشتر از گذشته محسوس بوده و در این راستا هدایت مقام عالی ریاست جمهوری نیز با درنظرداشت تقاضا های مردم کشور وجود دارد.

 پوهنمل بالاکرزی اظهار داشت که در آینده  از این مودل برای تطبیق سایر رشته ها به همکاری پوهنتون های بزرگ کشور در نهاد های که نیاز به ایجاد برنامه ماستری احساس می شود، استفاده خواهد شد.

 وی همچنان به معاونان علمی پوهنتون های شامل تفاهمنامه هدایت داد تا در رابطه به غنامندی مسوده یاد شده و تطبیق بهتر این برنامه جلسات مشترک را دایر و الی اخیر این ماه نظریات و پیشنهادات شان را با وزارت تحصیلات عالی شریک سازند.

 به گفته مسوولان در این برنامه پوهنتون های کابل، ننگرهار، تعلیم و تربیه شهید استاد ربانی، کندهار، بلخ، هرات و شیخ زاید شامل بوده که بعد از امضای تفاهمنامه برنامه ماستری یاد شده در همکاری مشترک این پوهنتون ها عملاً آغاز خواهد شد.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۲:۳۹
Background image

قرارداد پروژه اتصال 9 پوهنتون امضاء شد

قرارداد پروژه اتصال 9 پوهنتون کشور از طریق شبکه لیزد انترانت و قرارداد شبکه سازی پوهنتون های هرات و بدخشان امروز میان وزارت تحصیلات عالی، شرکت افغان تیلی کام و شرکت مسلم آریایی امضا شد.. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۲:۳۳
Background image

معین علمی وزارت تحصیلات عالی در مراسم جنازه پوهاند محمد رسول باوری شرکت نمود

پوهنمل عبدالتواب بالاکرزی معین علمی وزارت تحصیلات عالی و جمعی از هیأت رهبری و استادان پوهنتون کابل امروز در مراسم جنازه پوهاند محمد رسول باوری شرکت نموده با گذاشتن اکلیل گل، بر روان پاک. . .

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۲ - ۱۱:۲۷
Background image

از هفته جهانی محیط زیست در سالون ICT پوهنتون فاریاب تجلیل به عمل آمد

از هفته جهانی محیط زیست با اشتراک پوهنمل فیروز اوزبیک کریمی رئیس پوهنتون فاریاب، وحیدالله مبارز کارشناس مقام ولایت، انجنیر احمد فهیم فرهمند رئیس حفاظت محیط زیست، فضل الحق محمدی عضو. . .

BACK TO NEWS