جلسه ی تثبیت قابلیت های ملی دایر شد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۲:۱۳
f

تثبیت قابلیت های ملی سبب تشخیص هویت اسناد تحصیلی و اعتبار نهادهای تحصیلات عالی کشور در سطح بین المللی می شود.

این مطلب را پوهندوی سید فرهاد شهید زاده معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی طی افتتاح یک ورکشاپ یک روزه به منظور بحث و تبادل نظر روی چارچوب تثبیت قابلیت های ملی تحصیلات عالی افغانستان ابراز کرد.

در این کارگاه آموزشی یک روزه، استادان متخصص در بخش قابلیت های ملی و نصاب از 12 پوهنتون کشور برای بحث پیرامون تثبیت قابلیت های ملی اشتراک ورزیده اند.

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی اشتراک مساعی و ابرازِ نظریه های تخصصی و کارشناسانه، روی چارچوب تثبیت قابلیت های ملی را یک نیاز مبرم جهت استاندارد سازی قابلیت های ملی و هماهنگ کردن آن با معیارهای جهانی خوانده  و هدف از آن را فراهم نمودن یک چارچوب واحد برای شناسایی و مقایسۀ قابلیت ها در سطوح ملی و بین المللی، اعتلای کیفیت و رشد نظام آموزشی مبتنی برنتیجه با توجه به تعداد کردیت و انتقال آن در داخل و خارج از کشور عنوان کرد.

معین امور محصلان گفت که ترویج ارتباطات میان صنعت، اقتصاد، تخنیک، بازار کار و سیستم آموزشی، دقت و هماهنگی در نامگذاری قابلیت های ملی در داخل،  موجب رشد تحصیلات عالی و پیشرفت دانش تخصصی می شود و در خارج از کشور فارغان نهادهای تحصیلات عالی افغانستان در رشته های مورد علاقه شان بدون تنزیل و تلف شدن وقت شان پذیرفته می شوند.

به گفتۀ شهیدزاده کسی که در رشته MD، معادن، زراعت و سایر رشته ها در افغانستان تحصیل می کند در بیرون از افغانستان نیز باید در عین رشته بدون تنزیل و ملاحظه پذیرفته شود.

پوهندوی سید فرهاد شهیدزاده معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی گفت که چارچوب تثبیت قابلیت ها پس از تأیید بورد ثبیت قابلیت ها و مقام رهبری وزارت تحصیلات عالی، به کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به منظور تصویب فرستاده خواهد شد.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۱۰:۵۶
Background image

نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی از تیم توزیع تذکره برقی در پوهنتون کابل ستایش به عمل آورد

 معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی از تیم توزیع تذکرۀ الکترونیکی در پوهنتون کابل ستایش کرد و مدیریت آنان را جهت تسریع روند توزیع تذکره و ایجاد سهولت برای مراجعه کنندگان سودمند خواند.. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۱۰:۳
Background image

وزیر تحصیلات عالی با عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی دیدار کرد

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی با عبدالله شفاهی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی دیدار نمود.

 هدف از این دیدار را چگونگی راه اندازی برنامه های مشترک در راستای آگاهی دهی از. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۶:۴
Background image

قرار است زمینه برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو در پوهنتون های بزرگ کشور فراهم گردد

قرار است  بر مبنی اسناد تقنینی برنامه ماستری مشترک میان پوهنتون های بزرگ کشور با کیفیت عالی و معیاری ایجاد گردد که در اولین ابتکار  به اساس یک تفاهمنامه مشترک 7 جانبه میان پوهنتون های. . .

BACK TO NEWS