از روز جهانی جیولوجیست ها در پوهنتون پولی تخنیک کابل گرامیداشت شد

baqir_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۲ - ۱۰:۸
f

وزارت معادن و پترولیم به همکاری پوهنتون پولی تخنیک کابل، از روز جهانی جیولوجیست ها گرامیداشت به عمل آورد.

در محفلی كه به این مناسبت در پوهنتون یاد شده برگزار گرديد، داکتر فضل محمود فضلی رییس عمومی اداره امور ریاست جمهوری، شماری از اعضای کابینه، وکلای مردم در ولسي جرگه، استادان و محصلان پوهنتون پولی تخنیک کابل اشتراک نموده بودند.

در آغاز محفل پیام ویدیویی جلالتمآب محمد اشرف غنی رييس جمهور کشور به مناسبت این روز پخش شد.

در این پیام ضمن سپاسگزاری از وزارت معادن و پترولیم و پوهنتون پولی تخینک کابل بابت راه اندازی بحث علمی در رابطه به معادن و گرامیداشت از چنین روز، افغانستان را یک کشور ثروتمند و غنی از تمام عناصر که قابلیت ایجاد معادن را دارد، خواند.

رييس جمهور کشور در ادامه گفت برای این که بتوانیم یک کشور خودکفا و نظام اقتصادی پیشرفته داشته باشیم، نیاز است از معادن خود با درنظرداشت اصل محیط زیستی استفاده اعظمی نمایم.

همچنان رییس جمهور کشور از طریق این پیام ویدیویی به وزارت تحصیلات عالی کشور هدایت داد تا در تدوین نصاب به کار های عملی و نیاز های مارکیت توجه جدی نمایند.

سپس داکتر فضل محمود فضلی رییس عمومی اداره امور ریاست جمهوری گفت که در سال 2018 رییس جمهور جهت استخراج معقول معادن کشور نقشه راه را تهیه نمود که تمام فعالیت های فعلی از آن سرچشمه می گیرد و در مسوده این نقشه به تمام نگرانی ها پاسخ ارایه شده است.

وی در رابطه به همکاری و هماهنگی سایر نهاد های سکتوری با موسسات تحصیلی کشور اظهار داشت که به اساس هدایت رییس جمهور کشور تمام نهادهای سکتوری مکلف اند تا از تحقیقات و تجارب پوهنتون های کشور در قسمت برنامه ها و پالیسی های شان استفاده نمایند.

در همین حال دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی کشور پیرامون اهمیت سکتور تحصیلی در پیشرفت و استفاده درست از ذخایر معدنی کشور صحبت نموده گفت که وزارت تحصیلات عالی با در نظرداشت مکانیزم که از سوی کابینه کشور تصویب گردیده است، با تمام سکتور های کشور در زمینه تحقیقات علمی همکاری دوجانبه خواهد نمود.

وی گفت: "وزارت تحصیلات عالی درنظر دارد تا در ولایت های که ذخایر معادن بیشتر در آن وجود دارد، روی تقویت پوهنځی های معادن شان توجه بیشتر خواهد کرد."

همچنان در این محفل محمد هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم طی یک پرزنتیشنی اهداف، ماموریت، نقشه راه، چگونگی استفاده از معادن و اهمیت معادن در اقتصاد کشور را بیان داشت.

در محفل یاد شده پوهنمل عبدالرشید اقبال رییس پوهنتون پولی تخنیک کابل با اشاره به اهمیت جیولوجیست ها در اقتصاد کشور و فعالیت های این پوهنتون در راستای آموزش انجنیران جوان، از رییس عمومی اداره امور خواست تا در قسمت تادیه مدت معاش به محصلان شامل دوره پراکتیک و حل مشکلات این نهاد تحصیلی از ناحیه برگزاری محافل در خمیه لویه جرگه که سبب ایجاد مشکلات جدی برای محصلان و استادان پوهنتون پولی تخنیک می شود توجه نمایند، که رییس اداره امور بخاطر رسیدگی به خواست های یاد شده، وعده همکاری جدی داد.

در ادامه سخنرانی ها خان محمد وردگ رییس کمیسیون محیط زیست و منابع طبیعی ولسی جرگه و شمار دیگر از سخنرانان روی اهمیت و نیاز کشور به استخراج معادن کشور صحبت نمودند.

در حال حاضر پوهنتون پولی تخنیک کابل با داشتن هشت پوهنځی در رشته های مختلف انجنیری از جمله پوهنځی جیولوجی و معادن فعالیت دارد. کریکولم درسی جدید این پوهنځی به همکاری مؤسسات DAAD، GIZ و پوهنتون تخنیکی فرایبرگ جرمنی تهیه گردیده است. این نصاب تحصیلی می تواند در بهبود کیفیت تدریس و تربیۀ انجنیران آگاه، بافهم و با کیفیت بهتر دانش جیولوجیکی نقش مثمر و ارزنده را ایفا نماید.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۱۰:۵۶
Background image

نور احمد درویش معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی از تیم توزیع تذکره برقی در پوهنتون کابل ستایش به عمل آورد

 معین مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی از تیم توزیع تذکرۀ الکترونیکی در پوهنتون کابل ستایش کرد و مدیریت آنان را جهت تسریع روند توزیع تذکره و ایجاد سهولت برای مراجعه کنندگان سودمند خواند.. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۱۰:۳
Background image

وزیر تحصیلات عالی با عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی دیدار کرد

دکتور عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی با عبدالله شفاهی عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی دیدار نمود.

 هدف از این دیدار را چگونگی راه اندازی برنامه های مشترک در راستای آگاهی دهی از. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۰ - ۶:۴
Background image

قرار است زمینه برنامه های ماستری زبان و ادبیات پشتو در پوهنتون های بزرگ کشور فراهم گردد

قرار است  بر مبنی اسناد تقنینی برنامه ماستری مشترک میان پوهنتون های بزرگ کشور با کیفیت عالی و معیاری ایجاد گردد که در اولین ابتکار  به اساس یک تفاهمنامه مشترک 7 جانبه میان پوهنتون های. . .

BACK TO NEWS